Off-season news 2017: Retirements, coaching changes, music selections, and more!

New partnerships

  • Winter Deardorff/Max Settlage USA (March 2017) - pairs
  • Andrew Dodds/Chantelle Kerry AUS (May 2017) - dance  
  • Anastasia Mishina/Alexander Gallyamov RUS (March 2017) - pairs
  • TJ Nyman/Sarah Feng USA (May 2017) - pairs

Splits

  • Anastasia Mishina/Vladislav Mirzoev RUS 

Coaching changes

  • Meagan Duhamel/Eric Radford CAN to add John Zimmerman and John Kerr (choreo) to their coaching team, will not be working with Richard Gauthier
  • Gracie Gold USA to be coached by Marina Zueva
  • Elena Radionova RUS to be coached by Elena Buianova
  • Adelina Sotnikova RUS to be coached by Evgeni Plushenko (rsport)
  • Isabella Tobias/Ilia Tkachenko ISR to be coached by Marina Zueva

Retirements

Other news

  • Jun Hwan Cha KOR ailing from ankle and hip injuries, withdrew from Asian Trophy (yonhap)
  • Gabrielle Daleman CAN had surgery to remove abdominal cysts May 2017 (cbc)
  • Meryl Davis/Charlie White USA announced they won't compete this season
  • Artur Gachinski RUS coming back after retiring December 2015 (rsport)
  • Yura Min/Alexander Gamelin KOR eligible for Olympics after Gamelin gets Korean citizenship
  • Polina Tsurskaya RUS battling a rare genetic disease (rsport)

Music selection [program sneak peeks]

  • Max Aaron USA - SP: Bring Him Home; FS: Phantom of the Opera
  • Mariah Bell USA- SP: Across the Universe; FS: West Side Story
  • Michal Brezina CZE - SP: Kodo; FS: Stand by Me, Human by Rag'n'bone
  • Jason Brown USA - SP: The Room Where It Happens from Hamilton (choreo Rohene Ward); FS: Original composition by Maxime Rodriguez (choreo Rohene Ward)
  • Ashley Cain/Timothy LeDuc USA - SP: I'll Take Care of You; FS: The Great Gatsby
  • Marissa Castelli/Mervin Tran USA - FS: Woman by Shawn Phillips
  • Jun Hwan Cha KOR - SP: What a Wonderful World by One Republic (choreo David Wilson); FS: The Planets (choreo David Wilson)
  • Patrick Chan CAN - SP: Dust in the Wind by Kansas; FS: Hallelujah by Jeff Buckley
  • Alaine Chartrand CAN - SP: Libertango (choreo Shae-Lynn Bourne); FS: Sunset Boulevard (choreo: David Wilson)
  • Karen Chen USA - SP: Tango de Roxanne (choreo Mark Pillay); FS: Carmen (choreo Mark Pillay)
  • Madison Chock/Evan Bates USA - SD: Marc Anthony selections; FD: Imagine
  • Dabin Choi KOR - SP: Papa Can You Hear Me; FS: West Side Story / I Feel Pretty
  • Penny Coomes/Nicholas Buckland GBR - SD: Rhumba D'amour (choreo Christopher Dean); FD: Battled Remembered by Yo-Yo Ma (choreo Coomes/Buckland)
  • Gabrielle Daleman CAN - SP: Carmen; FS: Gladiator Rhapsody (choreo Lori Nichol)
  • Tim Dolensky USA - SP: Awake My Soul (choreo Ryan Jahnke); FS: Faux (Novo Amor; choreo Ryan Jahnke)
  • Meagan Duhamel/Eric Radford CAN - SP: With or Without You cover by April Meservy (choreo John Kerr); FS: Muse medley (revisiting their 2014-15 FS)
  • Polina Edmunds USA - SP: Palladio (choreo Rudy Galindo); FS: Time To Say Goodbye (choreo Rudy Galindo)
  • Alisa Fedichkina RUS - SP: Mozart; FS: La La Land
  • Javier Fernandez ESP - SP: Chaplin medley (different from his Chaplin FS from 2012-13); FS: Man of La Mancha
  • Joshua Farris USA - SP: Give Me Love (choreo Jeff Buttle); FS: Pines of Rome (choreo Jeff Buttle)
  • Liam Firus CAN - SP: Happy Ending; FS: La La Land
  • Amber Glenn USA - SP: Fever; FS: Red Violin (choreo Scott Brown)
  • Gracie Gold USA - SP: People from Funny Girl; FS: La Bayadere
  • Charlene Guignard/Marco Fabbri ITA - FD: Exogenesis Symphony Part III
  • Yuzuru Hanyu JPN - SP: Ballade No. 1; FS: SEIMEI
  • Kaitlin Hawayek/Jean-Luc Baker USA - FS: Libestraum
  • Jorik Hendrickx BEL - SP: Je Suis Malade
  • Loena Hendrickx BEL - SP: Frozen by Madonna
  • Courtney Hicks USA - SP: Lady Caliph
  • Marin Honda JPN - SP: La Cumparsita, Tango Jalousie; FS: Turandot
  • Madison Hubbell/Zachary Donohue USA - SD: Le Serpent by Guen, Cuando Calienta El Sol by Tayla Ferro, Sambando (Los Ritmos Calientes); FD: Across the Sky Instrumental by Rag N' Bone Man, Caught Out In the Rain by Beth Hart
  • Lubov Ilyushechkina/Dylan Moscovitch CAN - SP: In the Air Tonight by Phil Collins
  • Alex Johnson USA - SP: Legends by Sacred Spirit (choreo Tom Dickson); FS: Aranjuez (choreo Tom Dickson)
  • Tarah Kayne/Danny O'Shea USA - SP: All I Ask of You (choreo Massimo Scali); FS: Swan Lake (choreo: Shae-Lynn Bourne, Shae Zukiwsky)
  • Rika Kihira JPN - SP: Kung Fu Panda; FS: La Strada
  • Carolina Kostner ITA - FS: Prelude to the Afternoon of a Faun
  • Maxim Kovtun RUS - FS: Pink Floyd (choreo Ilia Averbukh, Misha Ge)
  • Alex Krasnozhon USA - SP: Korobushka (choreo Scott Brown); FS: Nelle Tu Mani (choreo Scott Brown) 
  • Zijun Li CHN: FS: Galaxy by Yuko Toyoda
  • Valentina Marchei/Ondrej Hotarek ITA - SP (choreo Massimo Scali); FS: Amarcord (choreo Peter Tchernyshev)
  • Evgenia Medvedeva RUS - SP: Chopin's Nocturne No. 20; FS: January Stars, Departure (Lullaby), Dona Nobis Pacem 2
  • Mai Mihara JPN - SP: Libertango
  • Ross Miner USA - FS: Queen medley
  • Satoko Miyahara JPN - SP: Memoirs of a Geisha; FS: Madama Butterfly (choreo Tom Dickson)
  • Mirai Nagasu USA - SP: Nocturne in C sharp minor; FS: Miss Saigon (choreo Jeff Buttle)
  • Kaetlyn Osmond CAN - SP: Summertime (choreo Lance Vipond); FS: Black Swan (choreo Jeff Buttle)
  • So Youn Park KOR - SP: Black Swan; FS: Aranjuez Mon Amor
  • Cheng Peng/Yang Jin CHN - SP: Tango; FS: Butterfly Lovers
  • Anna Pogorilaya RUS - SP (choreo Pasquale Carmerlengo); FS (choreo Nikolai Morozov)
  • Elena Radionova RUS - FS: Historia de un Amor (choreo Shae-Lynn Bourne)
  • Adam Rippon USA - SP:  Diamonds, covered by Adam Rippon; FS: Arrival of the Birds, O
  • Kaori Sakamoto JPN - SP: Danse Macabre; FS: Amelie
  • Alexa Scimeca Knierim/Chris Knierim USA - SP: Paint It Black by Ciara (choreo Rohene Ward); FS: Chaplin (choreo Christopher Dean) 
  • Maia Shibutani/Alex Shibutani USA - SP: mambo by Perez Prado?; FS: Paradise by Coldplay
  • Yuna Shiraiwa JPN - SP: The Girl with the Flaxen Hair; FS: Pictures at an Exhibition
  • Victoria Sinitsina/Nikita Katsalapov RUS - FD: Rachmaninoff's Piano Concerto No. 2, Vocalise
  • Adelina Sotnikova RUS - SP (choreo Emanuel Sandhu); FS (choreo Emanuel Sandhu)
  • Maria Sotskova RUS - SP: Waltz from Swan Lake (choreo Peter Tchernyschev)
  • Deanna Stellato/Nathan Bartholomay USA - SP: Eleanor Rigby (Joshua Bell; choreo Rohene Ward); FS: One, Streets Have No Name (U2; choreo Mark Pilay)
  • Ksenia Stolbova/Fedor Klimov RUS - SP (choreo Pasquale Carmelengo); FS (choreo Marie-France Dubreuil)
  • Andrew Torgashev USA - SP: Moonlight Sonata (choreo Scott Brown, Ilona Melnichenko); FS: Tango de Roxanne (choreo Scott Brown, Ilona Melnichenk) 
  • Elizabet Tursynbaeva KAZ - SP (choreo Misha Ge)
  • Shoma Uno JPN - SP: Four Seasons Winter; FS: Turandot
  • Sergei Voronov RUS - SP: Tango (choreo Misha Ge); FS: Sarabande (choreo Misha Ge)
  • Ashley Wagner USA - SP: Hip Hip Chin Chin (choreo Shae-Lynn Bourne); FS: La La Land (choreo Shae-Lynn Bourne)
  • Kaitlyn Weaver/Andrew Poje CAN - FS: Adagio from Spartacus (choreo Lori Nichol, Linda Garneaux
  • Alina Zagitova RUS - SP: Black Swan, Moonlight (Middle of the World); FS: Don Quixote
  • Vincent Zhou USA - SP: Chasing Cars; FS: Romeo and Juliet (choreo Drew Meekins, Charlie White)

Grand Prix and Challenge schedule

  • ISU Grand Prix of Figure Skating
    • Rostelecom Cup - October 20-22, 2017
    • Skate Canada International - October 27-29, 2017
    • Cup of China - November 3-5, 2017
    • NHK Trophy - November 10-12, 2017
    • Trophee de France - November 17-19, 2017
    • Skate America - November 24-26, 2017
    • Grand Prix Final - December 7-10, 2017
  • ISU Figure Skating Challenge Series
    • US International Figure Skating Classic - September 13-18, 2017
    • Lombardia Trophy - September 14-17, 2017
    • Autumn Classic International - September 20-23, 2017
    • Ondrej Nepela Trophy - September 21-23, 2017
    • Nebelhorn Trophy - September 27-30, 2017
    • Finlandia Trophy - October 6-8, 2017
    • Minsk-Arena Ice Star - October 27-29, 2017
    • Warsaw Cup - November 16-19, 2017
    • Tallinn Trophy - November 21-26, 2017
    • Golden Spin of Zagreb - December 6-9, 2017