Men's individual all-around final: Results

Men's all around final
1. Kohei Uchimura JPN - 92.365
2. Oleg Verniaiev UKR - 92.266
3. Max Whitlock GBR - 90.641
4. David Belyavskiy RUS - 90.498
5. Chaopan Lin CHN - 90.230
6. Shudi Deng CHN - 90.130
7. Sam Mikulak USA - 89.631
8. Nile Wilson GBR - 89.565
9. Sergio Sasaki BRA - 89.198
10. Jossimar Orlando Calvo Moreno COL - 88.915
11. Ryohei Kato JPN - 88.590
12. Eddy Yusof SUI - 87.914
13. Nikolai Kuksenkov RUS - 87.732
14. Chris Brooks USA - 87.632
15. Bart Deurloo NED - 87.598
16. Pablo Braegger SUI - 87.373
17. Arthur Mariano BRA - 87.331
18. Andrey Likhovitskiy BLR - 86.631
19. Marcel Nguyen GER - 86.031
20. Andreas Bretschneider GER - 84.965
21. Axel Augis FRA - 82.898
22. Oleg Stepko AZE - 79.081
DNF Marios Georgiou CYP
DNF Manrique Larduet CUB

Rotation 6
HBar - Kato 13.900, Wilson 14.966, Deng 14.966, Belyavskiy 15.133, Uchimura, Verniaiev
Floor - Whitlock 15.200, Mariano 15.133, Lin 14.866, Kuksenkov 14.733, Sasaki 14.833, Mikulak
Horse - Stepko 13.100, Brooks 13.200, Likhovitskiy 15.033, Larduet DNS, Deurloo 14.733, Calvo 14.700
Rings - Georgiou DNS, Yusof 14.716, Bretschneider 13.833, Augis 13.933, Nguyen 14.600, Braegger 13.908

Rotation 5
PBars - Verniaiev 16.100, Kato 14.900, Wilson 15.700, Deng 15.966, Belyavskiy 15.933, Uchimura 15.600
HBar - Mikulak 15.133, Whitlock 14.700, Mariano 15.266, Lin 15.166, Kuksenkov 14.800, Sasaki 15.000
Floor - Calvo 14.650, Stepko 12.266, Brooks 14.600, Likhovitskiy 14.300, Larduet DNS, Deurloo 14.666
Horse - Braegger 14.033, Georgiou DNS, Yusof 14.033, Bretschneider 13.500, Augis 13.100, Nguyen 12.666

Rotation 4
Vault - Uchimura 15.566, Verniaiev 15.500, Kato 15.058, Wilson 15.000, Deng 15.266, Belyavskiy 15.133
PBars - Sasaki 14.966, Mikulak 15.766, Whitlock 15.000, Mariano 14.633, Lin 15.666, Kuksenkov
HBar - Deurloo 14.566, Calvo 14.933, Stepko 10.466, Brooks 15.200, Likhovitskiy 14.366, Larduet DNS
Floor - Nguyen 14.733, Braegger 14.933, Georgiou DNS, Yusof 14.633, Bretschneider 14.733, Augis 13.933

Rotation 3
Rings - Belyavskiy 14.533, Uchimura 14.733, Verniaiev 15.300, Kato 14.566, Wilson 14.933, Deng 14.433
Vault - Kuksenkov 14.966, Sasaki 15.200, Mikulak 14.566, Whitlock 15.133, Mariano 14.766, Lin 14.966
PBars - Larduet DNS, Deurloo 14.300, Calvo 15.366, Stepko 13.800, Brooks 15.066, Likhovitskiy 14.966
HBar - Augis 12.900, Nguyen 14.466, Braegger 15.166, Georgiou 9.433, Yusof 14.533, Bretschneider 13.833

Rotation 2
Horse - Deng 14.533, Belyavskiy 14.766, Uchimura 14.900, Verniaiev 15.533, Kato 14.900, Wilson 14.066
Rings - Lin 14.733, Kuksenkov 14.700, Sasaki 14.433, Mikulak 14.366, Whitlock 14.733, Mariano 14.133
Vault - Likhovitskiy 14.033, Larduet 14.000, Deurloo 14.700, Calvo 14.833, Stepko 14.918, Brooks 14.933
PBars - Bretschneider 14.533, Augis 14.766, Nguyen 14.900, Braegger 15.033, Georgiou 12.466, Yusof 14.933

Rotation 1
Floor - Wilson 14.900, Deng 14.966, Belyavskiy 15.000, Uchimura 15.766, Verniaiev 15.033, Kato 15.266
Horse - Mariano 13.400, Lin 14.833, Kuksenkov 13.300, Sasaki 14.766, Mikulak 14.600, Whitlock 15.875
Rings - Brooks 14.633, Likhovitskiy 13.933, Larduet 15.133, Deurloo 14.633, Calvo 14.433, Stepko 14.533
Vault - Yusof 15.066, Bretschneider 14.533, Augis 14.266, Nguyen 14.666, Braegger 14.300, Georgiou 12.833

Action starts at 12:00 p.m. PT / 3:00 p.m. ET / 4:00 p.m. BRT / 4:00 a.m. Tokyo

Missed the qualifications? Here are the full results
Missed the team final? Here are the full results

GROUP 1 (Qualified 1-6) - event order: FX, PH, SR, VT, PB, HB
Q1 Oleg Verniaiev UKR
Q2 Kohei Uchimura JPN
Q3 David Belyavskiy RUS
Q4 Shudi Deng CHN
Q5 Nile Wilson GBR
Q6 Ryohei Kato JPN

GROUP 2 (Qualified 7-12) - event order: PH, SR, VT, PB, HB, FX
Q7 Samuel Mikulak USA
Q8 Sergio Sasaki BRA
Q9 Nikolai Kuksenkov RUS
Q10 Chaopan Lin CHN
Q11 Arthur Mariano BRA
Q12 Max Whitlock GBR

GROUP 3 (Qualified 13-18) - event order - SR, VT, PB, HB, FX, PH
Q13 Jossimar Orlando Calvo Moreno COL
Q14 Bart Deurloo NED
Q15 Manrique Larduet CUB
Q16 Andrey Likhovitskiy BLR
Q17 Christopher Brooks USA
Q18 Oleg Stepko AZE

GROUP 4 (Qualified 19-24) - event order - VT, PB, HB, FX, PH, SR
Q19 Pablo Braegger SUI
Q20 Marcel Nguyen GER
Q21 Axel Augis FRA
Q22 Andreas Bretschneider GER
Q23 Eddy Yusof SUI
Q24 Marios Georgiou CYP