Rio2016: Wednesday, August 10 schedule

Current time in Rio

Highlights

The men's gymnastics all-around final highlight the fifth day of gymnastics, as Kohei Uchimura looks to defend his title and provide another reason why he's widely considered the greatest male gymnast of all time. The cycling individual time trial will also take place, with Tour de France winner Chris Froome vying for his second Olympic medal after winning bronze in 2012. And more first-week swimming and diving provide afternoon and prime-time highlights for the day.

Tennis Mixed Doubles teams
Seed 1: Caroline Garcia/Nicholas Mahut FRA
Seed 2: Kristina Mladenovic/Pierre-Hugues Herbert FRA
Seed 3: Garbine Muguruza/Rafael Nadal ESP
Sania Mirza/Rohan Bopanna IND
Johanna Konta/Jamie Murray GBR
Carla Suarez Navarro/David Ferrer ESP
Venus Williams/Rajeev Ram USA
Monica Niculescu/Florin Mergea ROU
Agnieszka Radwanska/Lukasz Kubot POL
Bethanie Mattek-Sands/Jack Sock USA
Samantha Stosur/John Peers AUS
Kiki Bertens/Jean-Julien Rojer NED
Lucie Hradecka/Radek Stepanek CZE
Irina-Camelia Begu/Horia Tecau ROU
Roberta Vinci/Fabio Fognini ITA
Teliana Pereira/Marcelo Melo BRA

Medal events

ALL TIMES LOCAL RIO

  • 8:30 a.m. Cycling road - women's individual time trial
  • 10:00 a.m. Cycling road - men's individual time trial
  • 10:20 a.m. Rowing - men's quad sculls, women's quad sculls
  • 12:00 p.m. Shooting - 50m pistol men's final
  • 3:15 p.m. Canoe slalom - men's kayak K1 final
  • 3:30 p.m. Shooting - double trap men's medal matches
  • 3:30 p.m. Weightlifting - women's 69kg
  • 4:00 p.m. Artistic gymnastics - men's all-around final
  • 4:00 p.m. Diving - men's synchronized 3m springboard final
  • 4:00 p.m. Judo - women's 70kg, men's 90kg
  • 7:00 p.m. Weightlifting - men's 77kg
  • 7:20 p.m. Fencing - men's sabre individual, women's foil individual
  • 8:30 p.m. Table tennis - women's singles medal matches
  • 10:00 p.m. Swimming - men's 200m breaststroke, women's 200m butterfly, men's 100m free, women's 4x200m free

Events

ALL TIMES LOCAL RIO

Basketball

  • 12:15 p.m. Women's basketball - preliminary round Group B - China vs. Spain
  • 2:15 p.m. Men's basketball - preliminary round Group A - Serbia vs. France
  • 3:30 p.m. Women's basketball - preliminary round Group B - United States vs. Serbia
  • 5:45 p.m. Women's basketball - preliminary round Group B - Senegal vs. Canada
  • 7:00 p.m. Men's basketball - preliminary round Group A - Australia vs. United States
  • 10:30 p.m. Men's basketball - preliminary round Group A - Venezuela vs. China

Football

  • 1:00 p.m. Men's football - first round Group D - Algeria vs. Portugal
  • 1:00 p.m. Men's football - first round Group D - Argentina vs. Honduras
  • 4:00 p.m. Men's football - first round Group C - Germany vs. Fiji
  • 4:00 p.m. Men's football - first round Group C - South Korea vs. Mexico
  • 7:00 p.m. Men's football - first round Group B - Colombia vs. Nigeria
  • 7:00 p.m. Men's football - first round Group B - Japan vs. Sweden
  • 10:00 p.m. Men's football - first round Group A - Denmark vs. Brazil
  • 10:00 p.m. Men's football - first round Group A - South Africa vs. Iraq

Tennis

  • Schedule TBD

Other events

  • 9:00 a.m. Archery - men's and women's individual eliminations
  • 9:00 a.m. Water polo - men's preliminary rounds
  • 9:30 a.m. Handball - women's preliminary rounds
  • 9:30 a.m. Volleyball - women's preliminary rounds
  • 10:00 a.m. Beach volleyball - men's and women's preliminary rounds
  • 10:00 a.m. Equestrian - individual and team dressage grand prix day 1
  • 10:00 a.m. Field hockey - men's and women's pool matches
  • 11:00 a.m. Boxing - men's preliminaries and quarterfinals
  • 11:00 a.m. Rugby sevens - men's pool, placing, and quarterfinals
  • 1:00 p.m. Swimming - men's and womens, heats and semifinals
  • 1:05 p.m. Sailing - men's finn, laser, 470; women's 470, laser radial; nacra 17 mixed